OSP Stopnica z nowym samochodem bojowym

Dodał: Data: 2019-11-05 15:01:10 (czytane: 4292)

W dniu 05 listopada 2019 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Stopnicy odebrała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo.

DSC_0589.JPG

W procedurze odbiorowej wzięli udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stopnicy: Dawid Śliwa- Prezes OSP oraz Adam Osak, Ireneusz Śliwa, Mariusz Segda, Marian Wajdzik, Gabriel Matus, Marcin Śliwa i Mariusz Szcześniak. W oficjalnym przekazaniu pojazdu do użytkowania wziął również udział Ryszard Zych- Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica.

Całkowita wartość zakupu wyniosła blisko 760 000 zł, z czego dofinansowanie z budżetu Gminy Stopnica opiewa na kwotę 400 000 zł. Pozostała kwota pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz budżetu państwa.

DSC_0604.JPG

Jednostka została również wyposażona w ramach realizacji projektu pn. „Doposażenie OSP w celu zwiększenia potencjału bojowego”. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 35 000 zł. Dofinansowanie w wysokości 15 000 zł uzyskano w ramach konkursu pn. „Wsparcie funkcjonalności obszarów wiejskich poprzez zwiększenie potencjału jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej” ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

Gmina Stopnica corocznie wspiera finansowo wszystkie funkcjonujące na jej obszarze jednostki OSP: Stopnica, Czyżów, Suchowola, Smogorzów, Bosowice, Mietel, przeznaczając na ten cel środki finansowe, nie tylko na zapewnienie gotowości bojowej, ale również wyposażenie, remonty i inwestycje. W latach 2018-2019 na funkcjonowanie oraz wyposażenie wszystkich jednostek OSP funkcjonujących na obszarze Gminy Stopnica z budżetu gminy przeznaczono ponad pół miliona złotych.

Działalność jednostek OSP nie ogranicza się tylko do gaszenia typowych pożarów. Współczesność postawiła inne wyzwania, którym muszą sprostać strażacy-ratownicy: ratownictwo chemiczne, drogowe oraz pomoc społeczeństwu w okresie klęsk żywiołowych (powodzi, lokalnych podtopień) również w sąsiednich gminach.

Wsparcie finansowe czynione na rzecz jednostek OSP, stanowi swego rodzaju inwestycję w bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców gminy oraz mienia. Strażacy ochotnicy, zazwyczaj jako pierwsi stawiają czoło niebezpieczeństwu, z narażaniem zdrowia i życia, ratują życie i dobytek mieszkańców.

Bezpłatna objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci

Odpady (meble oraz kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) należy wystawić przed posesję (na pobocze drogi publicznej)...