Wiadomości - Aktualności

Apel samorządowców o wyjaśnienie okoliczności tragicznej śmierci Pawła Adamowicza

Dodał: Data: 2019-01-29 14:02:32 (czytane: 2338)

Adamowicz_apel.png
 

Prezydenci kilku miast zaapelowali, m.in. do premiera, o „rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności mogących mieć wpływ na tragiczną śmierć Pawła Adamowicza”.

Włodarze Warszawy, Gdańska, Poznania, Sopotu i Gliwic skierowali swój apel, pod którym mają teraz podpisywać się kolejni samorządowcy, do premiera oraz szefów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich.

„My, prezydenci i burmistrzowie polskich miast wobec tragicznej śmierci Pawła Adamowicza - prezydenta miasta Gdańska - wnosimy o podjęcie wszelkich działań przewidzianych w przepisach prawa, środków, mających na celu niezwłoczne i dokładne wyjaśnienie wszystkich okoliczności i przyczyn, które doprowadziły do tej tragedii” - czytamy w apelu.

Prezydenci miast wnieśli o zbadanie, czy działania podejmowane wobec Pawła Adamowicza przez TVP oraz „inne jednostki publicznej radiofonii i telewizji, jak również zatrudnionych w nich dziennikarzy” w okresie od 1 stycznia 2016 r. do dnia zamachu na prezydenta Gdańska, „mieściły się w granicach uczciwości, rzetelności oraz staranności wymaganych i określonych w zasadach etyki zawodowej dziennikarza, przepisach prawa oraz zasadach współżycia społecznego”.

Chcą też, aby zbadano, czy działania TVP podejmowane wobec Adamowicza były „nielegalnie inspirowane przez inne osoby pełniące funkcje organów władzy publicznej, funkcjonariuszy publicznych i osoby im podległe lub od nich zależne”. W apelu prezydenci miast wnieśli też o zbadanie, czy działania prokuratury, CBA, ABW i policji od 1 stycznia 2016 r. do zamachu na życie Adamowicza były podejmowane w granicach i na podstawie prawa.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że po śmierci Pawła Adamowicza zadawał sobie pytanie, czego oczekiwałby w tej sytuacji od innych prezydentów miast. - Oczekiwałbym, by sprawdzono czy działania TVP mieściły się w ramach obowiązującego prawa, czy działania takich organów jak prokuratura, CBA mieściły się w ramach ustaw i standardów i czy to wszystko, co spotkało Pawła Adamowicza było standardową kontrolą, standardowym działaniem telewizji, czy też było nękaniem, polowaniem i szukaniem haków - mówił prezydent Poznania.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, ocenił, że najważniejsze jest wyciąganie wniosków z zamordowania Pawła Adamowicza. - Chodzi o to, żeby nie przechodzić spokojnie nad tym, co się przez ostatnie lata działo i dzieje. Muszę powiedzieć, że myśmy się przyzwyczaili do pewnych działań, do nękania, do naruszania - w naszym poczuciu przynajmniej - dobrego obyczaju i niezależności choćby mediów publicznych. Dlatego zadajemy pytania, po to, żeby ta atmosfera, z którą mamy do czynienia przez ostatnie trzy lata nie wyglądała tak, jak wygląda dzisiaj - powiedział prezydent stolicy.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, skrytykował TVP. - Media publiczne nas bojkotowały, przekręcały nasze wypowiedzi, manipulowały nimi, pomijały wypowiedzi opozycji, czy prezydentów miast i samorządowców - zaznaczył. - Stąd też my apelujemy o skontrolowanie, czy była zależność - a mamy takie przekonanie, że była - mediów publicznych od polityków. Chcemy, żeby skończyła się zależność prokuratury od polityków, bo nie ma gwarancji przeprowadzenia uczciwego śledztwa, kiedy prokuratura jest wykorzystywana do celów politycznych.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak podkreślił, że w telewizji publicznej zdecydowana większość materiałów dotyczących opozycji i zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza była negatywna.
- Warto powiedzieć też o atmosferze, jaka panowała w urzędzie miejskim w Gdańsku od tego czasu, kiedy przygotowywaliśmy się do kampanii wyborczej, kampanii samorządowej, w której kandydował prezydent Paweł Adamowicz. Myśmy byli wszyscy przygotowywani na wejście różnych służb, mieliśmy specjalne szkolenia, w których mieliśmy się przygotować, w jaki sposób rozmawiać ze służbami, kiedy te do urzędu miejskiego przyjdą – opowiadał Piotr Grzelak.

Dodał, że oczekuje, iż państwo skontroluje dotychczasowe działania służb po to, żeby tego rodzaju sytuacje w przyszłości nie miały miejsca.

Zdaniem Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, każdy poprzedni rząd w mniejszym lub większym stopniu wpływał na przekaz TVP. Jednak w jego opinii „skala partyjnej propagandy, jaką ta instytucja pokazuje pod obecnym kierownictwem, jest zupełnie niebywała”.

– Pomówienia, insynuacje i oszczerstwa pod adresem faktycznych i urojonych przeciwników obecnej władzy, faworyzowanie polityków partii rządzącej osiągnęły poziom niespotykany od czasów Jerzego Urbana – tak ocenił TVP prezydent Sopotu. I dodał: - Byłoby to może jedynie niesmaczne, gdyby nie tragedia, która spotkała Pawła Adamowicza. Nie możemy dłużej milczeć i zakładać, że wszyscy wiedzą, że TVP jest propagandową tubą rządu. W każdym społeczeństwie są osoby zaburzone, bezrefleksyjnie przyjmujące taki nienawistny przekaz, który może pchnąć je do zbrodniczych działań. Nie możemy się godzić na to, żeby instytucja utrzymywana z pieniędzy publicznych działała w taki sposób.


Więcej (m.in. pełna treść apelu): http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/apel-o-prawd-dla-paw-adamowicza

jmk/

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, UM Sopot

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Otwarty konkurs

Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica ogłasza otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu...