Wiadomości - Aktualności

Harmonogram prac komisji do spraw szacowania strat w rolnictwie w związku z wystąpieniem suszy

Dodał: Mariusz Data: 2015-09-03 16:21:30 (czytane: 3099)

Poniżej przedstawiamy harmonogram prac komisji powołanej w związku z wystąpieniem suszy.

 PLIK DO POBRANIA

Jednocześnie informujemy, że w dniu 02 września 2015r. Instytut Uprawy Nawożenia
i Gleboznawstwa w Puławach opublikował aktualizację listy upraw, w których komisja pracująca na obszarze Gminy Stopnica będzie mogła szacować starty.

Instytut do wykazu upraw podlegających szacowaniu dodał drzewa owocowe, niestety jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Zgodnie z mapą przygotowaną przez w/w Instytut na obszarze Gminy Stopnica możliwe będzie szacowanie strat wśród drzew owocowych jedynie na następujących rodzajach gleb: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty- skalsyfikowane jako grunty klasy V lub VI.

Powyższe gleby występują na części gruntów w miejscowościach: Bosowice, Zaborze, Żerniki Dolne, Jastrzębiec, Czyżów (obszar przylegający do gruntów wsi Jastrzębiec- obok stawów), Dziesławice (obszar przylegający do gruntów wsi Falęcin Nowy), Klępie Górne (Czajków- za lasami), Skrobaczów (obszar położony przy gruntach leśnych), Konary (grunty przylegające do lasów), Smogorzów (obszar przyległy do kamieniołomu), Topola i Szklanów (grunty przy Lasach Państwowych).  

Ponadto zgodnie z wytycznymi Wojewody Świętokrzyskiego w piśmie przesłanym do Urzędów Gmin w naszym województwie, komisja może szacować straty tylko w tych uprawach, które znajdują się jeszcze na polu.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z wykazem opublikowanym przez Instytut, komisje działające na obszarze Gminy Stopnica uprawnione będą do stwierdzania
w protokołach strat w plonach jedynie wśród następujących upraw:

  • Roślin strączkowych
  • Ziemniaka
  • Krzewów owocowych
  • Chmielu
  • Tytoniu
  • Burak cukrowy
  • Warzyw gruntowych
  • Kukurydzy na kiszonkę
  • Drzewa owocowe (występujące na następujących rodzajach gleb: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty)- występujące wyłącznie na gruntach klasy V lub VI.
  • Łąki trwałe
  • Trawy na gruntach ornych
  • Pastwiska

Zgodnie z wytycznymi z Instytutu średnie straty w plonach w gminie oscylować będą
w graniach 20%, jednakże należy zaznaczyć, że poszczególnych gospodarstwach straty
w plonach mogą wynosić nawet 30-40%.

Informujemy ponadto, że w okresie od 11 do 30 września rolnicy poszkodowani przez suszę będą mogli składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o udzielenie pomocy. Maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych, 400 zł/ha pozostałych upraw rolnych. Te kwoty będą pomniejszone o 50%, w przypadku gdy co najmniej 50% powierzchni upraw nie było ubezpieczonych.

Inne formy pomocy to m.in.:

  • dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych przeznaczonych na wznowienie produkcji;
  • odroczenie terminu płatności bieżących składek KRUS i rozłożenie ich na dogodne raty.

Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie protokołu z oszacowania szkód, który potwierdza poniesienie co najmniej 30-procentowej straty w stosunku do średniej produkcji rolnej z ostatnich 3 lat.

 
Źródło: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ARiMR.

 

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II Miejski Marsz Po Zdrowie ... z kijkami nordic walking

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Stopnica do wzięcia udziału w II Miejskim Marszu Po Zdrowie,...