Wiadomości - Aktualności

Jak "segregujemy" odpady, to znaczy jak NIE NALEŻY SEGREGOWAĆ ODPADÓW

Dodał: Data: 2021-09-23 11:36:29 (czytane: 411)

Podczas kontroli segregacji odpadów obserwujemy, iż w czarnych workach (pojemnikach przeznaczonych NA POZOSTAŁOŚCI PO SEGREGACJI) znajdują się odpady, które powinny znaleźć się w pojemnikach przeznaczonych na odpady segregowane (kolorowych workach).

W czarnych workach (pojemnikach przeznaczonych NA POZOSTAŁOŚCI PO SEGREGACJI) napotkano m.in. szklane i plastikowe butelki, opakowania wielomateriałowe po mleku i sokach.

Czarny pojemnik (worek) przeznaczony jest tylko i wyłącznie na tzw. POZOSTAŁOŚCI Z SEGREGACJI tj. tłusty, zanieczyszczony papier/ folia, zużyte środki higieny osobistej (pieluchy, podpaski, chusteczki higieniczne itp.), stłuczone szkło stołowe, worki od odkurzacza, papierosy, długopisy, paragony.

 

POZOSTAŁOŚCI Z SEGREGACJI NIE MOŻNA GROMADZIĆ W KOLOROWYCH WORKACH OTRZYMANYCH OD ODBIORCY ODPADÓW. WORKI DLA POZOSTAŁOŚCI Z SEGREGACJI ZAPEWNIA WE WŁASNYM ZAKRESIE I NA WŁASNY KOSZT WŁAŚCICIEL NIERUCHOMOŚCI.   

NIEPRAWIDŁOWA SEGREGACJA ORAZ OLBRZYMI WZROST tzw. opłaty składowiskowej (która trafia na rachunek bankowy Urzędu Marszałkowskiego), a ustanowiona została w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r., której poziom dla najczęściej występujących odpadów komunalnych, przedstawiał się następująco:

do 2017 r.- 24,15 zł za 1 tonę odpadów;

w 2018 r.- 140,00- 170,00 zł za 1 tonę odpadów;

w 2019 r.- 220,00 zł za 1 tonę odpadów;

w 2021 r.- 270,00 zł za 1 tonę odpadów;

MAJĄ NAJWIĘKSZY WPŁYW NA WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia ustawowego obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi: 40,00 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

KONTROLA W ZAKRESIE PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH, BĘDZIE KONTYNUOWANA PODCZAS KOLEJNYCH ODBIORÓW ODPADÓW.

Bezwzględny zakaz wrzucania do czarnego worka opakowań po środkach ochrony roślin (należy je zwrócić do punktu sprzedaży).

Pozostałości z działalności gospodarczej bądź rolniczej (włókniny, folie kiszonkarskie, worki po nawozach)- nie są odpadami komunalnymi.

 

WIĘCEJ O SEGREGACJI ODPADÓW

 

 

Zainstaluj bezpłatną aplikację "Kiedy śmieci", która przypomni o terminie odbioru oraz podpowie jak prawidłowo segregować odpady

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kupujesz, sprzedajesz - zgłoś

Jeśli kupiliście lub sprzedaliście auto, pamiętajcie – zgłoście to do urzędu. Nigdzie nie musicie iść, zróbcie to online. Od początku...