Miejsca pamięci narodowej


Kapliczka na mogile powstańców z 1863 r. w Skrobaczowie

Na skraju lasu, na stalowym słupie, zamocowana jest drewniana kapliczka na mogile powstańczej z 1863 r. Na rosnącym obok drzewie, umieszczono metalowy krzyżyk i biało-czerwoną chorągiewkę. Jak podaje L. Marciniec (Leśna mogiła powstańcza) dawniej przy mogile był drewniany krzyż. Według ustnych przekazów ludności miejscowej: pod krzyżem była mogiła powstańców 1863 roku, którzy zginęli w potyczce z Kozakami. W pobliżu mogiły była też karczma, którą Moskale po bitwie spalili. Informacje takie były przekazywane przez dziadka p. Władysława Chlasta l. 87, mieszkającego w pobliżu (ostatni domu przed lasem).

Dawniej do mogiły, w miesiącu maju - czerwcu, przychodziła młodzież szkolna ze Skrobaczowa, śpiewano kościelne pieśni, palono świeczki.

Kapliczka

Dojście: od starej szkoły w Skrobaczowie - w kierunku płn. ok. 1,5 km drogą asfaltową, aż do skraju lasu (końcowy odcinek - droga gruntowa). Od ostatniego domu pod lasem - polną drogą, brzegiem lasu - w kier. wsch. ok. 600 m.


Mogiła z kapliczką szafkową znajduje się w miejscu przecięcia z drogą gruntową, prowadzącą od pól w głąb lasu, na płn.

Kapliczka


Pobrano z opracowania Jerzego Kowalczyka,
http:/www.powstanie1863.zsi.kielce.pl/

 

Zapraszamy na basen w Stopnicy

06/22/2019

Zapraszamy do korzystania z jedynego tego typu basenu w regionie. Basen z mobilnym zadaszeniem rozpoczyna swoją działalności od najbliżej soboty - 22 czerwca, od godz. 11:00. więcej..

Nasz Patronat

Zapraszamy na basen w Stopnicy

Data: 2019-06-22,
Miejsce: Kompleks sportowo - rekreacyjny w Stopnicy

Zapraszamy do korzystania z jedynego tego typu basenu w regionie. Basen z mobilnym zadaszeniem rozpoczyna swoją działalności od najbliżej soboty - 22 czerwca, od godz. 11:00.

więcej

Imprezy

Patronat
2019-06-22 - 2019-08-31

Zapraszamy na basen w Stopnicy

więcej

Sport

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 27 stycznia 2018r. (sobota) w godzinach 14:00 do 16:00 na lodowisku miejskim w Stopnicy odbędzie się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. więcej»