Wiadomości - Aktualności

Ruszają ćwiczenia RENEGADE. Mogą zawyć syreny

Dodał: Mariusz Data: 2020-10-05 15:05:59 (czytane: 122)

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach informuje, że od jutra przez 3 kolejne dni (6-9 października), Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE/SAREX-20.

W ramach treningu mogą być uruchomione syreny w wielu miejscach naszego województwa.
Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.
    - Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w pierwszym dniu ćwiczenia (06.10.2020 r.) w godz. 8.00 – 10.00 Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego będzie emitować sygnały zgodnie z trasą przelotu "podejrzanego", ćwiczeniowego statku celem przeprowadzenia treningu systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych (ogłoszenie i odwołanie alarmu) – informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.
W ramach treningu może zostać wyemitowany - dźwięk modulowany trwający trzy minuty - oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu. Procedurę alarmowania na terenie poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu uruchamiać będzie właściwe Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego po otrzymaniu komunikatu o zagrożeniu z powietrza.
    - Alarmowanie z użyciem syren będzie miało miejsce tylko w lokalizacjach znajdujących się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego, tak więc najprawdopodobniej tylko w części powiatów i miast na prawach powiatu województwa Świętokrzyskiego. Jednak w związku z brakiem wcześniejszej informacji na temat trasy lotu konieczne jest ogłoszenie stosownego komunikatu dla całego województwa – dowiadujemy się od ŚUW.

Powszechny Spis Rolny

09/01/2020

   więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kondolencje

...