Wiadomości - Aktualności
15 października mija termin zgłoszenia szkód spowodowanych suszą za pomocą aplikacji internetowej
Dodał: Data: 2022-10-03 08:31:13 (czytane: 836)
Szczegółowych informacji oraz pomocy w złożeniu wniosku udzielają pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Stopnica: Pan Mariusz Szcześniak- tel. 41 3779805, Pan Przemysław Kaczmarczyk- tel. 41 3779806.
Zgodnie z obecnie
obowiązującymi przepisami prawa, producenci rolni samodzielnie szacują szkody
spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, za pomocą publicznej
aplikacji internetowej udostępnionej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
APLIKACJA ZGŁOŚ SUSZĘ.
Wypełnione wnioski, po uzupełnieniu informacji o wszystkich uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym i wysłać w aplikacji do 15 października. Profil Zaufany można założyć w Urzędzie Miasta i Gminy Stopnica.
Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.
Czy można rozpocząć zbieranie plonów przed złożeniem wniosku w aplikacji suszowej?
Tak. Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.
Do pobrania
Zgłoś_szkodę_rolniczą_-_instrukcja.pdf 4.41MB
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy stwierdził dotychczas, zagrożenie wystąpienia suszy dla:
Kategoria I - Bardzo podatna na suszę (gatunki gleby: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty)- zboża ozime i jare, kukurydza na ziarno i kiszonkę, rzepak i rzepik, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, rośliny strączkowe;
Kategoria II - Podatna na suszę (gatunki gleby: piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek gliniasty mocny pylasty)- zboża ozime i jare, kukurydza na ziarno i kiszonkę, rzepak i rzepik, tytoń, krzewy owocowe, truskawki, rośliny strączkowe;
Kategoria III - Średnio podatna na suszę (gatunki gleby: glina lekka, glina lekka pylasta, pył gliniasty, pył zwykły, pył piaszczysty)- zboża jare;
Kategoria IV - Mało podatna na suszę (gatunki gleby: glina średnia, glina średnia pylasta, glina ciężka, glina ciężka pylasta, pył ilasty, ił, ił pylasty)- nie stwierdzono zagrożenia wystąpienia suszy dla żadnych upraw.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, w kolejnych publikowanych raportach może zmienić zakres zagrożenia wystąpienia suszy na kolejne kategorie gleb i rodzaje upraw.