Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dni Stopnicy 2014 (foto)

Dodał: Mariusz Szcześniak Data: 2014-09-12 08:41:01 (czytane: 3467)

Radośnie, dynamicznie i przebojowo za sprawą występujących na scenie gwiazd muzyki, kabaretu a zarazem dostojnie z całym ceremoniałem dożynkowym za sprawą Dożynek Gminnych przebiegły tegoroczne Dni Stopnicy.

A dwudniowa impreza, połączona ze Świętem Lipy i Dożynkami Gminnymi jak co roku przyciąga rzesze widzów.

W sobotę w pierwszym dniu festynu doskonałą zabawę szczególnie dla młodzieży na zakończenie wakacji zapewniły występujące zespoły: Jack Knife, Łzy, Sebii, No Name.

W niedzielę o godzinie 12 intencyjną mszą świętą na placu przy kościele parafialnym p.w. Piotra i Pawła w Stopnicy rozpoczęły się uroczystości dożynkowe gminy Stopnica. Po niej barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiślicy przeszedł ulicami miasta na plac przy stadionie sportowym, gdzie odbyła się część obrzędowa.

dni_stopnicy_dozynki001.jpg 

Chleb wypieczony z tegorocznej mąki na ręce gospodarza gminy wójta Ryszarda Zycha przekazali starostowie dożynek Małgorzata Markowska – rolnik, wraz z mężem prowadząca 15 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję warzyw w Klępiu Górnym i Mirosław Rogoziński – ze Smogorzowa gospodarujący na 50 hektarowym areale nastawionym na produkcję warzyw naciowych, truskawek, zboża. 

Przed sceną główną prezentowały się dorodne wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa Klępie Dolne, Konary, Mietel, Topola, Szczeglin, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” działające przy GCK w Stopnicy i chleby w strojnej oprawie z dwudziestu sołectw gminy. Pokrojone chleby zostały rozdane uczestnikom uroczystości.

Udział w Dożynkach Gminnych wzięli zaproszeni goście – tu między innymi eurodeputowany Czesław Siekierski, wojewoda Bożentyna Pałka Koruba, marszałek Adam Jarubas, delegacja powiatu buskiego ze starostą Jerzym Kolarzem na czele, przedstawiciele firm, zakładów współpracujących z gminą, służb i straży, samorządowcy gminy.

Komisja powołana do wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego, który reprezentować będzie gminę Stopnica 14 września podczas dożynek powiatowych i jednocześnie wojewódzkich w Busku-Zdroju wskazała na wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” działające przy GCK w Stopnicy, a skupiającym panie z całego terenu gminy.

W programie niedzielnej części festiwalu dokonano oficjalnego otwarcia kompleksu rekreacyjno-sportowego powstałego obok stadionu sportowego. W jego skład którego wchodzą m.in.: basen ze zjeżdżalnią i brodzikiem z wodą podgrzewaną bateriami słonecznymi, zbiornik do uprawiania sportów wodnych (rowery, kajaki), boisko do piłki plażowej, skatepark, altankę grillową, górkę saneczkową oraz budynek techniczny.

dni_stopnicy_basen001.jpg 

Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Janusz Rydzek. W ceremonii otwarcia udział wzięli: poseł do PE dr Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa Adam Jarubas, starosta Jerzy Kolarz, wójt Ryszard Zych, przewodnicząca Rady Gminy Danuta Szczepanik, honorowi obywatele Stopnicy dr Romuald Kopiński i ks. Stanisław Dadej, podwykonawca Henryk Szafraniec, dyrektor ZSP Andrzej Banach, nauczyciel wf Mariusz Sztorc wraz z dziećmi oraz sportowcy Łukasz Cichoń i Mateusz Wróbel. Ta sztandarowa inwestycja gminy, na którą lokalna społeczność oczekiwała od kilku lat została przekazana do użytku pozytywnie oceniana przez jej pierwszych użytkowników. Była przysłowiowym oczkiem w głowie wójta Ryszarda Zycha, który odbierał gratulacje za pomysł i wykonanie inwestycji.

 dni_stopnicy_festyn001.jpg

Po tej części do końca dnia znowu na scenie zrobiło się dynamicznie z dobrą muzyką w wykonaniu kolejnych zaproszonych do Stopnicy zespołów i artystów. Na początek swój pierwszy publiczny koncert dał stopnicki zespół rockowy „CTO” z liderem Pawłem Wójcikiem na gitarze, po nich rockową prezentację dała grupa "Spring Rolls". Rozbawił do łez zgromadzonych widzów swoim występem znany aktor i kabareciarz Grzegorz Halama, po którym ciepłe, melodyczne utwory popłynęły ze sceny w wykonaniu zespołu „Dystans” i kolejni wykonawcy – zespoły „Cliver” i „Motif” ostrym graniem przypomniały, że kończą się Dni Stopnicy i … kończą wakacje!!

 

/Robert Gwóźdź/

Festyn i Dożynki Gminne 2014 - galeria zdjęć

Uroczyste otwarcie basenów - galeria zdjęćZobacz także

Stopnicka Majówka 2015 (foto)

Dodane: 2015-06-02 13:54 - czytane (4974)

TAGI:


Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II Miejski Marsz Po Zdrowie ... z kijkami nordic walking

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Stopnica do wzięcia udziału w II Miejskim Marszu Po Zdrowie,...