Wiadomości - Aktualności

Informacja o naborze wniosków do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Dodał: Data: 2024-12-05 12:38:47 (czytane: 344)

Centrum Usług Społecznych w Stopnicy ogłasza nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Jest to resortowy Programu Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Program ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności ora funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami.

Adresatami Programu są:

1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do 16. roku życia posiadające orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji  i edukacji oraz

2)  osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a)   znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b)   o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

c)   traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Uczestnikami Programu są mieszkańcy Miasta i Gminy Stopnica.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami  faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

1)  posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub

2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z  niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

3)    wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu ,,Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Uwaga!

1.   Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

2.   W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 901), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 12 Programu, finansowane ze środków publicznych.

3.      Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatności.

Procedura zgłoszenia uczestników Programu:

W celu zgłoszenia się do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:

1.  Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Programu.

2.     Karta zakresu czynności, której wzór stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Programu.

3. Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, której wzór stanowi załącznik nr 15 do niniejszego Programu.

4.      Kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Komplet dokumentów należy składać do dnia  20 grudnia 2024 r. do Centrum Usług Społecznych, ul. Tadeusza Kościuszki 2, 28-130 Stopnica.

Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie. Zakwalifikowanie do Programu uzależnione będzie od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności oraz  kolejności zgłoszeń uczestników, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.

W przypadku trudności ze złożeniem dokumentów lub w celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących Programu uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 41 377 98 14; 41 377 98 13;  41 377 98 12.

Dokumenty do pobrania:


Zapraszamy do korzystania z Inkubatora przetwórstwa rolnego w Strzałkowie

09/04/2024

Inkubator prowadzony jest przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. Jest to jedyny tego typu obiekt w powiecie buskim. Wszystkie osoby chcące skorzystać z usług inkubatora muszą poprzedzić dostawę owoców lub/i warzyw rejestracją telefoniczną (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16): 533-526-216. więcej..