Wiadomości - Dla przedsiębiorcy

Miliony na „covidowe” pożyczki dla firm!

Dodał: Data: 2020-10-15 13:33:18 (czytane: 1716)

Spłata zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury czy sfinansowanie wynagrodzeń pracowników – mikro, mali i średni przedsiębiorcy do końca roku mogą sięgać po pożyczki, które pozwolą im utrzymać się na rynku w dobie kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa. Na ten cel z Funduszy Unijnych zarezerwowano 231 mln zł!

Pożyczki, udzielane na bardzo korzystnych warunkach, są jednym z elementów Świętokrzyskiego Pakietu Osłonowego dla firm. - Epidemia koronawirusa bardzo mocno uderzyła w gospodarkę, bez naszego wsparcia wiele firm nie będzie w stanie przetrwać ten trudny czas – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Dlatego Zarząd Województwa podjął decyzję o przeznaczeniu środków unijnych na działania związane z niwelowaniem negatywnych skutków COVID-19, m.in. ochronę miejsc pracy czy zabezpieczenie płynności finansowej firm.

Na ten cel dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu zarezerwowano kwotę 231 mln zł, z czego 80 mln zł znalazło się w dyspozycji konsorcjum, którego liderem jest Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego. Od początku lipca udziela ono pożyczek płynnościowych - pojedyncza firma może otrzymać nawet do 3 mln zł. Składają je – zarówno w formie elektronicznej, jak i  osobiście, przedstawiciele różnych branż, których dotknął kryzys ekonomiczny wywołany koronawirusem.

Adam Sadło, dyrektor ds. sprzedaży FPWŚ mówi, że w ramach Świętokrzyskiego Konsorcjum Funduszy Pożyczkowych pozytywną decyzję otrzymało już 136 wniosków na łączną wartość 45,76 mln zł, liczba wszystkich przyjętych wniosków o pożyczki wynosi 291. Dla porównania – pod koniec sierpnia wniosków było 30 na łączną wartość 15,8 mln zł.

- Te liczby jednoznacznie dowodzą, że zainteresowanie pożyczkami jest spore i decyzja Zarządu Województwa o przeznaczeniu na ten cel w ramach Świętokrzyskiego Pakietu Osłonowego tak dużej kwoty była ze wszech miar słuszna – podkreśla Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Przedsiębiorcy z naszego regionu tak chętnie sięgają po unijne pożyczki zapewne dlatego, że udzielane są one na bardzo korzystnych warunkach (m.in. oprocentowanie jest zerowe, nie ma konieczności wnoszenia wkładu własnego oraz dodatkowych opłat i prowizji, okresy spłaty są bardzo dogodne). Na co można przeznaczyć pożyczki płynnościowe? Wachlarz możliwości jest spory – to m.in. wynagrodzenia pracowników, zobowiązania publiczno-prawne, spłata zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury czy zatowarowanie i zakup półproduktów.

Świętokrzyscy przedsiębiorcy, których firmy ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, mogą do końca tego roku ubiegać się również o pożyczki inwestycyjno-obrotowe w wysokości do 1 mln zł. Na ten cel zarezerwowano 150 mln zł. Kwota ta została wygospodarowana dzięki przesunięciu unijnych funduszy z kilku działań na jedno, czyli Instrumenty finansowe dla Małych Średnich Przedsiębiorstw, którego liderem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Wykorzystane zostaną także środki z projektu Fundusz Funduszy Województwa Świętokrzyskiego, pochodzące m.in. ze zwrotów udzielanych wcześniej, jeszcze przed wybuchem epidemii, pożyczek. Udzielane są one również na bardzo korzystnych warunkach przez czterech działających w naszym regionie pośredników, do których należy składać wnioski.

- Nie mam wątpliwości, że pożyczki to bardzo efektywne narzędzie pomocy przedsiębiorcom w tych trudnych czasach – dodaje marszałek Bętkowski. – Ich cel to szybkie, sprawne i efektywne działania wspierające mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu województwa świętokrzyskiego, ochrona lokalnej gospodarki i rynku pracy, pomoc firmom, którym grozi upadłość.

 

Pożyczki płynnościowe do 3 mln zł udzielane przez Świętokrzyskie Konsorcjum Funduszy Pożyczkowych:

  • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego Sp. z o.o.

            Tel: 41 36 00 280, fax: 41 36 00 281

  • Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach

           Tel: 41 274-46-90, , fax 41 274-04-09

  • Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich

           Tel. 41 375 14 55, 41 260 46 21, fax: 41 375 14 56

  • Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu

            Tel: 15 833 34 00

  • Fundacja Rozwoju Regionu Pierzchnica

           Tel: 41 353 81 67, fax: 41 353 86 60

 

Pożyczki inwestycyjno-obrotowe do 1 mln zł udzielane przez pośredników:

Tel: 41 313-31-77

Sezon letni 2024 czas zacząć - zapraszamy na basen w Stopnicy

06/29/2024

Zapraszamy do korzystania z jedynego tego typu basenu w regionie. Basen z mobilnym zadaszeniem rozpoczyna swoją działalności od najbliżej soboty - 29 czerwca, od godz. 11:00. więcej..