Wiadomości - Aktualności

Uroczystości przy Kopcu Kościuszki. (fotoreportaż)

Dodał: AT Data: 2011-05-31 10:30:17 (czytane: 4436)

„Kopiec Kościuszki” – kopiec ziemny przy drodze prowadzącej do miejscowości Mariampol w gminie Stopnica jest odrestaurowaną pamiątką czasów insurekcji kościuszkowskiej, usypany przez mieszkańców Stopnicy i okolic w okresie międzywojennym XX wieku.

Przez Mariampol w początku maja 1794 r. przechodził Tadeusz Kościuszko i w tej okolicy obozował jeden z jego oddziałów w drodze do Połańca.

Na pamiątkę tego wydarzenia powstał kopiec, ukończony w roku 1924 i do roku 1939 odbywały się tu lokalne uroczystości, tu składano kwiaty w kolejne rocznice powstania kościuszkowskiego.


Po II wojnie światowej zapomniany i niekonserwowany zaczął niszczeć. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego sekretarza Gminnego Komitetu ZSL w Stopnicy Jerzego Cichonia, przystąpiono do prac renowacyjnych kopca i przywracania mu jego pierwotnego kształtu. Otwarto go i przekazano społeczeństwu z posadowioną kamienną tablicą i dużym krzyżem na szczycie 7 czerwca 1987 r. w 193 rocznicę powstania kościuszkowskiego, co umieszczone jest w treści napisu na wspomnianej tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Kopiec stał się na nowo punktem odbywania się uroczystości gminnych w szczególności poświęconych ruchowi ludowemu a od roku 2004, corocznie w maju odprawiana jest w tym miejscu msza polowa, w której uczestniczą mieszkańcy miejscowości z gminy Stopnica i gmin sąsiednich, poczty sztandarowe ludowców, jednostek straży pożarnej, kombatantów, szkół, instytucji i zakładów pracy.

kopiec_stopnica001.jpg 

kopiec_stopnica002.jpg 

kopiec_stopnica003.jpg 

Składane są kwiaty przed tablicą przez przedstawicieli lokalnych społeczności, władz gminy, powiatu, województwa, parlamentarzystów, młodzieży, struktur gminnych i wojewódzkich Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zawsze w tym spotkaniu uczestniczy współpomysłodawca odbudowy i pomagający w odnowieniu kopca, dziś euro parlamentarzysta dr Czesław Siekierski, inicjator przedsięwzięcia mieszkaniec Stopnicy, były prezes Zarządu Gminnego PSL, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Gminy Stopnica Jerzy Cichoń, Adam Jarubas dziś marszałek województwa.

Uroczystości te mają podniosły, głęboko patriotyczny charakter i gromadzą co roku liczną grupę osób. Tak też było w minioną niedzielę 29 maja br.

 

 fotoreportaż

 

 

 

 / Robert Gwóźdź/


 Reklama.

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011, wg stanu na 31 marca 2011, godz....