Wiadomości - Dla rolnika

W Strzałkowie powstanie inkubator przetwórstwa rolnego

Dodał: Data: 2020-08-12 07:24:26 (czytane: 2513)

Ryszard Zych- Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica podpisał umowę na przeprowadzenie robót budowlanych związanych z utworzenie inkubatora przetwórstwa rolnego.

Wykonawcą robót budowlanych będzie Zakład Remontowo-Budowlany, Roman Olszowy z siedzibą w miejscowości Kosowy. Wartość zawartej umowy opiewa na kwotę blisko 1,3 mln złotych. Prace mają zostać zakończone w czerwcu 2021 r.

DSC_0216_1.JPG 

Dofinansowanie w wysokości 433 950 zł, pochodzi z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i zostało udzielone przez Lokalną Grupę Działania "Królewskie Ponidzie" na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju. 

inkubator_1.jpg

Mając na uwadze, że gmina ma charakter stricte rolniczy, operacja ma na celu wsparcie osób pracujących na roli. Zgodnie z założeniami projektu, działanie inkubatora sprzyjać ma dywersyfikacji źródeł dochodu rolników. Ideą projektu jest ograniczenie roli pośredników sprzedaży płodów rolnych, głównie owoców i warzyw, a tym samym promocja „krótkiego łańcucha dostaw”. Obserwując sytuację na rynku rolnym zauważyć można pewną tendencję, która jednak nie przynosi pozytywnych rezultatów dla producentów rolnych, a mianowicie skup produktów po niskich cenach od rolników i późniejsza ich sprzedaż przez pośredników za nieporównywalnie wyższe stawki. Wdrożenie projektu ma na celu zmianę postrzegania płodów rolnych przez rolnika, który obecnie traktuje owoce czy warzywa jako produkt końcowy, a docelowo po rozpoczęciu działalności inkubatora dotychczasowy produkt będzie dla rolnika półproduktem – surowcem, który będzie mógł być przetworzony na produkt o dłuższej przydatności do spożycia np. soki, susz owocowy lub warzywny.

Gmina Stopnica jest w posiadaniu kompletnej dokumentacji technicznej oraz pozwolenia na budowę.

W ramach realizacji inwestycji dokonana zostanie przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego w Strzałkowie na inkubator przetwórstwa rolnego (budynek produkcyjno-magazynowy o powierzchni 265 m2) wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. Obiekt zostanie również wyposażony w linię technologiczną do produkcji soków o wydajności ok. 700 ton owoców rocznie z których zostanie wyprodukowane ok. 525 ton soków owocowych oraz suszarnię kontenerową o wydajności ok. 30 ton owoców i warzyw, z których wyprodukowane zostanie ok. 2,5 tony suszu owocowego i warzywnego.

inkubator_tablica_1.jpg 

Sezon letni 2024 czas zacząć - zapraszamy na basen w Stopnicy

06/29/2024

Zapraszamy do korzystania z jedynego tego typu basenu w regionie. Basen z mobilnym zadaszeniem rozpoczyna swoją działalności od najbliżej soboty - 29 czerwca, od godz. 11:00. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwa w dostawie energii w Dziesławicach i Falęcinie Starym

W związku z prowadzonymi przez PGE Dystrybucja pracami montażowo-konserwacyjnymi nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej...