Wiadomości - Aktualności

Gmina Stopnica wspiera Ochotnicze Straże Pożarne

Dodał: Data: 2019-03-12 09:14:24 (czytane: 3086)

W dniu 09 marca br. Ochotnicza Straż Pożarna w Smogorzowie otrzymała sfinansowany ze środków budżetu gminy samochód ratowniczo-gaśniczy. Wartość zakupu wyniosła 73 000 zł.

Lekki samochód gaśniczy marki Ford, jest pojazdem sześcioosobowym, posiada napęd 4x4, moc 135 KM oraz zbiornik na wodę.   

Należy podkreślić, iż cała brać strażacka należąca do jednostki w Smogorzowie wykazała wielką determinację i zaangażowanie w postępowaniu mającym na celu pozyskanie odpowiadającego ich potrzebom samochodu strażackiego, w szczególności: Jerzy Wic, Piotr Rajca, Janusz Kozera, Paweł Stępień.

W tegorocznym budżecie gminy z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Stopnica Ryszarda Zycha, zabezpieczono również 400 000,00 zł z przeznaczeniem na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego dla potrzeb funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Stopnicy.

Ponieważ wartość fabrycznie nowego pojazdu tego rodzaju oscyluje w granicach 800 000 zł, Burmistrz wystąpił z wnioskiem o udzielenie pomocy finansowej do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Stopnicy dysponuje: samochodem ratowniczo- gaśniczym (ciężkim) marki Jelcz, lekkim do ratownictwa drogowego marki Ford oraz średnim Renault Midlum, który użyczony został przez Komendanta Powiatowego PSP na okres do końca 2019 r.

Gmina Stopnica corocznie wspiera finansowo wszystkie funkcjonujące na jej obszarze jednostki OSP: Stopnica, Czyżów, Suchowola, Smogorzów, Bosowice, Mietel, przeznaczając na ten cel środki finansowe, nie tylko na zapewnienie gotowości bojowej, ale również wyposażenie, remonty i inwestycje.

Działalność jednostek OSP nie ogranicza się tylko do gaszenia typowych pożarów. Współczesność postawiła inne wyzwania, którym muszą sprostać strażacy-ratownicy: ratownictwo chemiczne, drogowe oraz pomoc społeczeństwu w okresie klęsk żywiołowych (powodzi, lokalnych podtopień) również w sąsiednich gminach.

DSC_0020.JPG
 

Wsparcie finansowe czynione na rzecz jednostek OSP, stanowi swego rodzaju inwestycję w bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców gminy oraz mienia. Strażacy ochotnicy, zazwyczaj jako pierwsi stawiają czoło niebezpieczeństwu, z narażaniem zdrowia i życia, ratują życie i dobytek mieszkańców.

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..