Oferta Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy


Miejsko-Gminne Centrum Kultury mieści się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 15 w Stopnicy. Siedzibą jednostki jest budynek XIV wiecznego Zamku Królewskiego ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego o powierzchni użytkowej ponad 1,9 tys. m2., który odbudowany został dzięki dofinansowaniu które pochodziło ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Centrum Kultury zostało gruntowanie wyposażone w meble, sprzęt komputerowy, multimedialny, audiowizualny, instrumenty muzyczne dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Zamek_Krolewski_w_Stopnicy2_1.JPG

 

W Gminnym Centrum Kultury, mieści się m.in. baza lokalowa dla ekspozycji zbiorów muzealnych o charakterze lokalnym, sala widowiskowa, sale konferencyjno- szkoleniowe, pracownie dla młodzieży, biblioteka, czytelnia, pracownie komputerowe, sala nagrań, pokoje gościnne.

 

_DSC4587_1.JPG 

 

W wyniku realizacji projektu powstał niezwykle funkcjonalny i wielofunkcyjny ogólnodostępny obiekt w którym odbywają się imprezy kulturalne, sympozja naukowe, prelekcje historyczne, rozmaite kursy oraz zajęcia dodatkowe, które są atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów.

 

_DSC4588_1.JPG 

 

Powstanie Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy jest podstawowym ogniwem w procesie krzewienia kultury wśród mieszkańców Gminy Stopnica oraz zapewnienia im dostępu do dóbr kultury. Działalność GCK stanowi trzon działalności kulturalnej w gminie oraz pełni funkcję stymulującą dla podmiotów pełniących podobną rolę w pozostałych miejscowościach np. świetlic wiejskich.

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy działa od roku 2011. Dzisiaj dzięki temu, że władze Gminy pozyskały środki unijne i wygospodarowały własne na odbudowę zamku, jest to miejsce tętniące życiem i służące mieszkańcom całej naszej Gminy.

 

_DSC9417_1.JPG

 

Spotykają się tutaj dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, którzy mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Odbywają się tu zajęcia plastyczne, taneczne, rękodzielnicze, sportowe, wokalne, nauka gry na instrumentach. Działa klub seniora "Królewska Oaza", młodzieżowe zespoły wokalne i instrumentalne takie jak "VOX", "SONG", "STOPY i STOPKI", Chór Cantores Stopnicensis. Swoją siedzibę ma tu stowarzyszenie gospodyń wiejskich "Nowoczesna Gospodyni", Gminna Biblioteka Publiczna oraz biblioteka szkolna. W dobrze wyposażonej pracowni komputerowej odbywają się kursy komputerowe zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.

W pięknych wnętrzach zamku organizowane są koncerty, spektakle, wykłady, wystawy, wernisaże malarskie, mniejsze i większe uroczystości np. wigilie dla mieszkańców Gminy, finał WOŚP, obchody święta Odzyskania Niepodległości, rocznice Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Urodziny Króla Kazimierza Wielkiego, Dni Stopnicy i Festiwal Lipy, Majówka stopnicka i wiele innych. Z sal i sprzętu audio- video korzystają też gościnnie mieszkańcy sąsiednich gmin.

 

_DSC6150_1.JPG 

 

W ramach Centrum Kultury działają świetlice środowiskowe w miejscowościach należących do Gminy Stopnica są to miejscowości Strzałków, Szczytniki, Skrobaczów, Suchowola, Mietel, Smogorzów, Topola, Jastrzębiec, Żerniki Dolne, Klępie Dolne i Górne, Kuchary, Czyżów. W świetlicach tych spotyka się cała społeczność danej miejscowości i  odbywają się zajęcia podobne jak w GCK, ale nakierowane bardziej na potrzeby i sugestie mieszkańców. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wiele barwnych pikników rodzinnych, w których przygotowanie aktywnie włączyli się mieszkańcy wsi.

Co roku organizowane są półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży Gminy, oraz popołudniowe zajęcia wakacyjne i feryjne.

W najbliższym czasie zostanie uruchomione studio nagrań, które jeszcze bardziej uatrakcyjni ofertę kulturalna jednostki, a w podziemiach zamku utworzona zostanie kawiarenka.

GCK to serce kulturalnego i duchowego rozwoju Gminy, które odwiedza mnóstwo turystów z całego kraju, a nawet z zagranicy, jeśli mają oni ochotę spędzić noc z duchem Króla Kazimierza mogą skorzystać oni z małych, przytulnych pokoi hotelowych usytuowanych w nabudowanym poddaszu zamku.

_DSC4591_1.JPG 

Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że Zamek Królewski w Stopnicy uzyskał rekomendację systemu MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji  pod kątem kryteriów „przyjazności dla rowerzystów”, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo.  

Na audytorach zespołu konsultanta ds. produktu turystycznego dla Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, duże wrażenie zrobił obiekt rekreacyjno- sportowy funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury na którym zlokalizowany  jest między innymi stadion piłkarski z zadaszonymi trybunami otoczony poliuretanową bieżnią lekkoatletyczną. Poniżej płyty głównej stadionu znajduje się: kort tenisowy o syntetycznej nawierzchni, sezonowy basen o wymiarach 33 x 15 m z mobilnym zadaszeniem,  brodzikiem dla dzieci oraz 60- metrową zjeżdżalnią, budynkiem socjalnym w którym mieszczą się przebieralnie i sanitariaty. Na kompleksie powstał również plac zabaw, górka saneczkowa, skatepark, altana grillowa, boisko do siatkówki plażowej, piramidy linowe, ścieżki turystyczne, natomiast staw przystosowany został do uprawiania sportów wodnych. Przy zespole szkół  usytuowane jest miasteczko ruchu drogowego, sala gimnastyczna i hala sportowa, boisko o nawierzchni trawiastej oraz wielofunkcyjne poliuretanowe boisko sportowe, które zimą zaadaptowane zostało na lodowisko. Cały kompleks objęty jest systemem monitoringu. 

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Nasz Patronat

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

Data: 2022-06-25,
Miejsce: Strzałków gm. Stopnica

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

więcej

Imprezy

Patronat
2022-06-25 - 2024-06-30

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

więcej

Sport

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 27 stycznia 2018r. (sobota) w godzinach 14:00 do 16:00 na lodowisku miejskim w Stopnicy odbędzie się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. więcej»