Wiadomości - Kultura, rozrywka

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy w działaniu. (fotoreportaż)

Dodał: AT Data: 2011-12-08 12:01:13 (czytane: 6788)

Oddany do użytku 29 stycznia 2011 roku odbudowany zamek kazimierzowski w Stopnicy jest dziś siedzibą Gminnego Centrum Kultury. Wzniesiony został około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego.

Odbudował go w stylu włoskim w 1661 roku Jan Klemens Branicki. W roku 1783 obiekt przebudowano na bardziej funkcjonalny i po latach w okresie przed II Wojną Światową został wybrany i przystosowany na siedzibę starostwa powiatowego oraz ówczesnego gimnazjum.

Po 1945 jako jeden z nielicznych obiektów w Stopnicy, które nie uległy zniszczeniu podczas walk stojącego tu przez kilka miesięcy frontu został wykorzystany ze względu na mocne mury i duże pomieszczenia na bazę magazynową oraz działalność handlową. Tu poprzez składowanie przez długi okres różnych materiałów w tym nawozów sztucznych i chemicznych oraz nie dostatecznej dbałości o zabezpieczenie budowli przed wilgocią ulegała ona powolnej dekapitalizacji.

W roku 2004 gmina Stopnica wykupiła budynek od upadającej rejonowej spółdzielni ogrodniczo - pszczelarskiej w Busku-Zdroju z myślą o przywróceniu mu dawnego blasku.

Rekonstrukcję Zamku przeprowadzono na podstawie zdjęć i materiałów archiwalnych w większości z lat 30 - tych XX wieku. Do budynku zostało dobudowane piętro, zagospodarowane zostały piwnice i poddasze, dach został pokryty miedzianą blachą a wokół zaplanowano powstanie parku w stylu włoskim.

W odbudowanym obiekcie, który w zamyśle władz gminy miał przejąć funkcje siedziby regionalnej działalności kulturalnej i dziedzictwa tego terenu zaplanowano umieszczenie Ośrodka Kultury z pracowniami artystycznymi, Muzeum Regionalnego Ryszarda Góry, restauracji z wielofunkcyjną salą bankietową. Inwestycja realizowana była w ramach projektu „Odbudowa Zamku Królewskiego w Stopnicy w celu utworzenia Gminnego Centrum Kultury”, Działania 5.2 „Podniesienie jakości usług publicznych poprzez wspieranie placówek edukacyjnych i kulturalnych” Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt rekonstrukcji to ponad 7, 8 mln zł, w tym środki unijne stanowiły prawie 4, 2 mln zł.

Myśl przewodnia, która stała się podstawą zainwestowania w zdegradowany o historycznej dla Stopnicy wartości obiekt zaczyna powoli przynosić efekty i kolejne imprezy kulturalno-edukacyjne, spotkania artystyczne, wystawy i prezentacje dorobku z różnych dziedzin życia a także prowadzona bieżąca działalność w kołach zainteresowań w pracowniach tematycznych są widoczne w środowisku.

Zaangażowanie i wyczucie roli tej instytucji jaką prezentuje dyrektor placówki Wioletta Ciećko sprawiają, że ciekawych wydarzeń artystycznych jest tu coraz więcej. Po wystawie prac malarskich Danuty Bożek kolejną była bogata wystawa rękodzieła artystycznego i lokalnych kulinariów zorganizowana przez Świetlice Środowiskowe gminy Stopnica działające w ramach GCK. Swoje stoiska przygotowały Świetlice z Czyżowa, Szczytnik, Jastrzębca, Klępia Dolnego, Smogorzowa, Skrobaczowa. Twórczość rękodzielnicza w dużej części unikatowa przybliżyła widzom wystawy zapomniane albo mało spotykane perełki rękodzieła, które do dziś są w domowych zaciszach wykonywane przez kobiety na wzorcach i technice przejętych od starszego pokolenia.

 

zamek_stopnica_wystawa001.jpg 

zamek_stopnica_wystawa002.jpg 

 

Na wystawie były między innymi obrazy wyszywane na płótnie, hafciarstwo i koronkarstwo, malarstwo sztalugowe, stroje przygotowywane na specjalne okazje (tu między innymi suknia ślubna z roku 1974 uszyta przez krawcową ze Strzelec koło Oleśnicy zachowana przez jedną z pań i zaprezentowana po wielu latach publicznie), wyposażenie domowe w tym kuchenne, szkatułki na damską biżuterię i inne drobiazgi, samowary i żelazka na węgiel drzewny, maszyny do szycia z początku XX wieku i wiele, wiele innych zachowanych rzeczy, przedmioty dziś historycznych.

Szalenie sympatycznym eksponatem była drewniana, ręcznie wykonana kołyska, którą dla swojej nowonarodzonej córki przygotował w roku 1951 Edward Tometczak z Klępia Górnego. Przechowała ją i przyniosła na wystawę dziś dorosła w kwiecie wieku jej ówczesna użytkowniczka.

Do kolejnych ciekawostek zaliczyć też trzeba ubiór niemowlaka – zdobiony koronką czepek i koszulka dziewczęca z połowy XX wieku przyniesiony także przez jej właścicielkę, blaszany róg sygnalizacyjny używany przez strażaków i myśliwych także z początku poprzedniego wieku, który przetestował sam wójt gminy Ryszard Zych.

W oprawie otwarcia przeglądu występowały zespół wokalny „Ewers” ze Stopnicy i „Belferek’ z Buska-Zdroju a pomocy ze strony GCK w aranżacji poszczególnych stoisk udzielały Danuta Bożek i Dorota Litwińska.

 fotoreportaż


Kolejnym wydarzeniem niezwykle ciepło przyjętym przez publiczność licznie zgromadzoną w zamku był spektakl poetycko-kabaretowy przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych ze Stopnicy pod tytułem „Kobiety wieczór – z poezją i humorem”. Stowarzyszenie to zawiązało się trzy lata temu a od dwóch istnieje oficjalnie włączając się aktywnie w wiele przedsięwzięć regionalnych, a także inicjując kilka z nich.

Przewodzi tej inicjatywie prezes Stowarzyszenia Katarzyna Romańska i skupia wokół siebie 48 kobiet w różnym wieku, które postanowiły spożytkować swoje talenty we wspólnym działaniu. Dziś mając już swoją stałą siedzibę w oddanym do użytku zamku kazimierzowskim pokazały, że są kreatywne i nieszablonowe a przy tym przebojowe proponując różne formy aktywnego działania na rzecz swojego środowiska.

stopnica_zamek_wystep001.jpg 

stopnica_zamek_wystep002.jpg

Spotkanie 4 grudnia było artystyczną ucztą w wykonaniu aktorek amatorek, której nie powstydziłaby się zawodowa grupa teatralna czy kabaretowa. Pierwsza część – refleksyjna - obejmowała prezentacje wybranych utworów Szymborskiej, Prusa, Tuwima, Przerwy-Tetmajera z piosenkarskim przerywnikiem w wykonaniu solistki Izabeli Romańskiej. Druga – kabaretowa – ze scenkami rodzajowymi wzbudzająca salwy śmiechu i burzę oklasków i kończącym ją perfekcyjnie wykonanym aktorsko humorystycznym spektaklem p.t. „Pożar w stopnicowie”.

Wśród wielu tekstów rozbawiających publiczność do łez znalazł się niżej zaprezentowany odnoszący się do wieku kobiet i mężczyzn: wiek mężczyzn określony ich ulubioną zabawką - marką samochodu:

0 – 20 lat: mężczyzna jest jak FIAT – mały i figlarny,

20 – 30 lat: mężczyzna jest jak PORSCHE – szybki i energiczny,

30 – 40 lat: mężczyzna jest jak CITROEN – perfekcyjny,

40 – 50 lat: mężczyzna jest jak POLONEZ – obiecuje więcej niż może,

50 – 60 lat: mężczyzna jest jak ŻUK - trzeba go ręcznie zastartować,

60 i więcej lat: wypada zmienić markę.

Wiek kobiet:

0 – 20 lat: kobieta jest jak AZJA – dobrze znana, ale jeszcze nie odkryta,

20 – 30 lat: kobieta jest jak AFRYKA – gorąca i wilgotna,

30 – 40 lat: kobieta jest jak USA – wydajna i technicznie doskonała,

40 – 50 lat: kobieta jest jak EUROPA – po dwóch wojnach światowych, wykorzystana ale wciąż piękna,

50 – 60 lat: kobieta jest jak ROSJA – wszyscy wiedzą gdzie to jest, ale nikt tam nie chce jechać.

 fotoreportaż

Pomiędzy częściami artystycznymi zaprezentowane zostały działania Stowarzyszenie i ich efekty. Co jeszcze wymyślą stopnickie Kreatywne, czym rozbawią i zaskoczą – warto na bieżąco śledzić program działania i oferty programowe Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy bo teraz w przestronnych wnętrzach kazimierzowskiej, królewskiej siedziby tętni życie …. na dobre !!

/Robert Gwóźdź/


 

Reklama.

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora przetwórstwa rolnego w Strzałkowie

09/04/2024

Inkubator prowadzony jest przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. Jest to jedyny tego typu obiekt w powiecie buskim. Wszystkie osoby chcące skorzystać z usług inkubatora muszą poprzedzić dostawę owoców lub/i warzyw rejestracją telefoniczną (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16): 533-526-216. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ślubowanie w ZSP w Stopnicy. (fotoreportaż)

Tradycyjnie w przeddzień rocznicy czynu młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej...