Wiadomości - Kultura, rozrywka

Malarstwo Danuty Bożek w Zamku Królewskim w Stopnicy.

Dodał: MC Data: 2011-10-31 08:47:52 (czytane: 6502)

28 października 2011r. w Sali Widowiskowej Zamku Królewskiego w Stopnicy odbył się wernisaż wystawy malarstwa Danuty Bożek. Wystawa zatytułowana „Moje marzenia” prezentuje dorobek artystki z ostatnich dwóch lat i zawiera kilkanaście płócien o zróżnicowanej tematyce - od romantycznych pejzaży, poprzez martwą naturę, po barwne abstrakcje.

Prace wykonane w różnych technikach malarskich, głównie akrylach, akwarelach, farbach olejnych. Wszystkie są nacechowane emocjami i pobudzają widza do emocji. Emanuje z nich spokój i równowaga a jednocześnie kryją w sobie magię chwili, tęsknotę za czymś nieuchwytnym, które wycisza i uspakaja. Delikatność przekazu, ulotność wrażeń, niesamowite światło i możliwość niejednoznacznych interpretacji, pastelowe, mgliste pejzaże nierzadko abstrakcyjne, w których jednak można rozpoznać znajome bliskie każdemu z nas krajobrazy i miejsca darzone sentymentem.

bozek001.jpg

bozek003.jpg 

Oddają przez to bogactwo przeżyć i koloryt wnętrza ich autorki która wciąga tym widza do pozytywnego odczytywania otaczającej nas nie zawsze łatwej i przyjemnej rzeczywistości. Pozwala na odpoczynek, chwilę relaksu, zatrzymania się i refleksji nad pięknem natury, która ginie gdzieś w codziennym natłoku spraw zawodowych, rodzinnych i telewizyjnego ekranu narzucającego irracjonalne widzenie świata. Organizatorem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Stopnicy.

bozek006.jpg

bozek009.jpg

bozek014.jpgAutorka prac urodziła się w 1956r. w Mogielnicy na Mazowszu, jest absolwentką Moskiewskiego Instytutu Łączności, posiada duże doświadczenie w pracy z młodzieżą. Przez kilkanaście lat pracowała w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki, a później w Technikum Mechanicznym w Busku jako nauczyciel przedmiotów ścisłych, zdobywając duże uznanie zarówno wśród uczniów, jak i przełożonych. Po zakończeniu w 1998 roku pracy zawodowej rozpoczęła realizowanie swojej malarskiej pasji i rozwijanie warsztatu.

bozek019.jpg 

Dopełnieniem i dodatkowym wyzwaniem artystycznym stała się również praca już na własny rachunek w Zakładzie Poligraficznym „Uniwers” w Busku-Zdroju, na stanowisku grafik komputerowy. W 2010 r. autorka wystawy ukończyła Akademię Rysunku pod okiem Włodzimierza Trawińskiego – uznanego artysty plastyka z Poznania. Wciąż dokształca się na własną rękę. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich, gdzie jej prace wzbudzają duże zainteresowanie za sprawą ich ekspresyjności albo stonowanego i nostalgicznego przekazu. Tworzy głównie w domowym zaciszu, realizując się w różnorodnych technikach malarskich – głównie akrylach, akwarelach i farbach olejnych systematycznie rozwijając i poszerzając swój warsztat malarski.

bozek008.jpg

bozek011.jpg 

Tematyka obrazów jest dosyć zróżnicowana od romantycznych pejzaży, poprzez martwą naturę, po barwne abstrakcje. Danuta Bożek – jak mówiła w trakcie otwarcia wystawy jej córka Kamila - tworzy z potrzeby serca i ekspresji jak tkwi w jej osobowości. Jest w dużej mierze samoukiem, a wszelkie efekty pracy to wrodzony talent i zdolności plastyczne. Wiedzę teoretyczną zdobywa ze źródeł drukowanych, a także w ramach współpracy z uznanymi twórcami plastykami i w kontaktach ze znaczącymi kręgami artystycznymi w kraju.


/Robert Gwóźdź/

 


Reklama.

Sezon letni 2024 czas zacząć - zapraszamy na basen w Stopnicy

06/29/2024

Zapraszamy do korzystania z jedynego tego typu basenu w regionie. Basen z mobilnym zadaszeniem rozpoczyna swoją działalności od najbliżej soboty - 29 czerwca, od godz. 11:00. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wernisaż wystawy malarstwa Danuty Bożek w Zamku Królewskim.

28 października 2011r. (piątek) o godz. 18.30 odbędzie się w Sali Widowiskowej Zamku Królewskiego w Stopnicy wernisaż wystawy malarstwa...