Wiadomości - Aktualności

Uroczystość poświęcenia kaplicy cmentarnej w Stopnicy (fotorelacja)

Dodał: Data: 2017-10-27 17:24:18 (czytane: 6338)

W niedzielę, 22 października br. kaplica z domem pogrzebowym na cmentarzu parafialnym w Stopnicy została poświęcona przez Biskupa Kieleckiego księdza Jana Piotrowskiego.

Ksiądz Biskup wyraził słowa uznania dla Burmistrza, Rady Miejskiej, księdza dziekana Janusza Rydzka oraz wykonawcy Pana Henryka Szafrańca za podjęcie tak wielkiego wyzwania, jakim była budowa kaplicy cmentarnej. Podkreślił również, że powstały obiekt powinien być dumą dla mieszkańców gminy, którym będzie służył jako wspólne dobro.   

W uroczystości wzięło udział ponad pół tysiąca mieszkańców.

Budowa kaplicy to inwestycja, zainicjowana przez Burmistrza Ryszarda Zycha, która uzyskała akceptację Rady Miejskiej w Stopnicy. Inwestycję poparł ksiądz proboszcz Janusz Rydzek, który przekazał grunt pod budowę.

Budowa kaplicy była oczekiwana przez mieszkańców i spotkała się z dużą ich aprobatą. Mieszkańcy podkreślali, że kaplica na cmentarzu jest bardzo potrzebna, biorąc pod uwagę dużą odległość cmentarza od świątyń, w których dotychczas odbywało się ostatnie pożegnanie. Funkcjonowanie obiektu wpłynie na wyeliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa osób uczestniczących w pogrzebie, które występowało dotychczas w związku z koniecznością przemieszczania się konduktu, ruchliwymi drogami wojewódzkimi oraz drogą krajową.

Gmina Stopnica od kilku lat prowadziła również działania związane z zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa cmentarza parafialnego, powstała bardzo dobra infrastruktura drogowa, w tym: miejsca parkingowe i oświetlenie uliczne.

Kaplica główna o wymiarach 21 x 10 m i wysokości 11 m pomieści 150 osób. W skład obiektu wchodzą również pomieszczenia zapewniające przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności związanych z pochówkiem, wyposażone m.in. w 4 komory chłodnicze oraz salę pożegnań. Do budowy użyto wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje jej trwałość i długowieczność.Wartość inwestycji, która sfinansowana została wyłącznie ze środków budżetu Gminy Stopnica, przekroczyła 1,5 mln złotych.

Obiekt wykorzystywany będzie przez trzy parafie z Gminy Stopnica (pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Stopnicy, pw. św. Antoniego Padewskiego w Kątach Starych, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czyżowie).

Zdjęć w galerii: 122

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kondolencje

...