Wiadomości - Turystyka

Via Jagiellonica

Dodał: Mariusz Szcześniak Data: 2015-01-29 12:48:02 (czytane: 3148)

Od 20 stycznia br. Fundacja „Via Jagiellonica” wznawia w Lublinie stałe zwiedzanie z przewodnikiem tzw. Parku Unii Polsko-Litewskiej. Docelowo będzie to fragment większej oferty tematycznej Międzynarodowego Parku Turystyczno-Kulturowego „Via Jagiellonica”.

Oferta na 2015 r. na Lublin stanowi kontynuację edycji pilotażowej z końca ubiegłego roku, podczas której potwierdziło się, że nowy program zwiedzania jest bardzo atrakcyjny.  
– Zdecydował o tym przemyślany wybór obiektów, rekomendowanych do Międzynarodowego Parku Turystyczno-Kulturowego „Via Jagiellonica”.

Blisko czterogodzinny spacer zaczynamy o godz. 9.30 przy kościele pw. św. Mikołaja, m.in. aby podziwiać wspaniałą panoramę rozciągającą się ze wzgórza Czwartek. Drugim punktem jest gotycka kaplica Trójcy Świętej z freskami bizantyńsko-ruskimi. Mijając kościół pw. św. Wojciecha, w stylu renesansu lubelskiego, wchodzimy na Stare Miasto, aby odwiedzić zarówno zespół kościelno-klasztorny Dominikanów, jak i Piwnicę Pod Fortuną, w której zachowała się renesansowa polichromia.

Już za Bramą Krakowską najbardziej interesuje nas kościół pobrygidkowski, kolejny - obok wspomnianych fresków - zabytek ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę. Realizacja programu kończy się około godz. 13 przed pomnikiem Unii Lubelskiej. Możliwe jest też przedłużenie zwiedzania o Lubelską Trasę Podziemną – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny po Lublinie.

Zwiedzanie Parku Unii Polsko-Litewskiej „Via Jagiellonica” w Lublinie przeznaczone jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup. W obu przypadkach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja w Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie (ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18, ewentualnie kom. 510-515-117, 693-272-040, e-mail: viajagiellonica@tlen.pl, więcej: www.szlakjagiellonski.pl). Goście spoza Lublina skorzystać mogą w tym celu m.in. z oferty noclegowej Domu na Podwalu (www.domnapodwalu.pl).

–  Niedawne informacje dotyczące rekomendowania „unijnego Lublina” do Znaku Dziedzictwa Europejskiego potwierdziły naszą intuicję, że unia polsko-litewska stanowi wyjątkową wartość kulturową. Fundacja „Via Jagiellonica” prezentuje ją w wielowiekowym kontekście: począwszy od wyboru wielkiego księcia litewskiego Jagiełły na oficjalnego kandydata do tronu polskiego w 1386 r., poprzez sejm z 1569 r. z udziałem Zygmunta Augusta (w obu przypadkach wydarzenia te rozgrywały się w Lublinie), aż po późniejsze funkcjonowanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (szczególnie do czasu przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy). Równolegle prowadzimy prace zmierzające do uruchomienia w ramach Międzynarodowego Parku Turystyczno-Kulturowego „Via Jagiellonica” Kraków – Lublin – Wilno programów tematycznych w innych ośrodkach – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

Dodatkowe informacje zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl

via_jagiellonica001.jpg



Zobacz także

Bezpłatne szkolenia przewodnickie

Dodane: 2015-05-25 15:47 - czytane (3515)

TAGI:


Zapraszamy do korzystania z Inkubatora przetwórstwa rolnego w Strzałkowie

09/04/2024

Inkubator prowadzony jest przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. Jest to jedyny tego typu obiekt w powiecie buskim. Wszystkie osoby chcące skorzystać z usług inkubatora muszą poprzedzić dostawę owoców lub/i warzyw rejestracją telefoniczną (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16): 533-526-216. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II Miejski Marsz Po Zdrowie ... z kijkami nordic walking

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Stopnica do wzięcia udziału w II Miejskim Marszu Po Zdrowie,...