Wiadomości - Kultura, rozrywka

Uroczystości przy Kopcu Kościuszki

Dodał: Agnieszka Data: 2014-06-18 11:13:23 (czytane: 2281)

"Kopiec Kościuszki" - kopiec ziemny przy drodze prowadzącej do miejscowości Mariampol w gminie Stopnica jest odrestaurowaną pamiątką czasów insurekcji kościuszkowskiej, usypany przez mieszkańców Stopnicy i okolic w okresie międzywojennym XX wieku.

Przez Mariampol w początku maja 1794 r. przechodził Tadeusz Kościuszko i w tej okolicy obozował jeden z jego oddziałów w drodze do Połańca.  Na pamiątkę tego wydarzenia powstał kopiec, ukończony w roku 1924 i do roku 1939 odbywały się tu lokalne uroczystości, tu składano kwiaty w kolejne rocznice powstania kościuszkowskiego. Po II wojnie światowej zapomniany i nie konserwowany zaczął niszczeć. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy grupy ludowców ze Stopnicy, przystąpiono do prac renowacyjnych kopca i przywracania mu jego pierwotnego kształtu. Otwarto go i przekazano społeczeństwu z posadowioną kamienną tablicą i dużym krzyżem na szczycie 7 czerwca 1987 roku w 193 rocznicę powstania kościuszkowskiego, co umieszczone jest w treści napisu na wspomnianej tablicy upamiętniającej wydarzenie.

pomnik005.jpg 

Kopiec stał się na nowo punktem odbywania się uroczystości gminnych w szczególności poświęconych ruchowi ludowemu a od roku 2004, corocznie w Zielone Świątki odprawiana jest w tym miejscu msza polowa, w której uczestniczą mieszkańcy z gminy Stopnica i gmin sąsiednich, poczty sztandarowe ludowców, jednostek straży pożarnej, kombatantów, szkół, instytucji i zakładów pracy. 

pomnik001.jpg

pomnik002.jpg

pomnik003.jpg

pomnik006.jpg

pomnik004.jpg

pomnik007.jpg 

pomnik008.jpg 

pomnik009.jpg 

Składane są kwiaty przed tablicą przez przedstawicieli lokalnych społeczności, władz gminy, powiatu, województwa, parlamentarzystów, młodzieży, struktur gminnych i wojewódzkich Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zawsze w tym spotkaniu, które organizuje Zarząd Gminny PSL w Stopnicy z prezesem Cezarym Borowcem na czele uczestniczą między innymi współpomysłodawca odbudowy i pomagający w odnowieniu kopca, dziś euro parlamentarzysta dr Czesław Siekierski, Adam Jarubas prezes wojewódzkich struktur PSL, członkowie partii z wielu rejonów powiatu buskiego. Uroczystości te mają podniosły, głęboko patriotyczny charakter i gromadzą co roku liczną grupę osób. Tak też było w niedzielę 8 czerwca  br.


/Robert Gwóźdź/

Zobacz także

Stopnicka Majówka 2015 (foto)

Dodane: 2015-06-02 13:54 - czytane (4982)

TAGI:


Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie

06/25/2022

Zapraszamy do korzystania z Inkubatora Przetwórstwa Rolnego w Strzałkowie więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II Miejski Marsz Po Zdrowie ... z kijkami nordic walking

Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Stopnica do wzięcia udziału w II Miejskim Marszu Po Zdrowie,...