Wiadomości - Kultura, rozrywka
Uroczystości przy Kopcu Kościuszki
Dodał: Agnieszka Data: 2014-06-18 11:13:23 (czytane: 2432)
"Kopiec Kościuszki" - kopiec ziemny przy drodze prowadzącej do miejscowości Mariampol w gminie Stopnica jest odrestaurowaną pamiątką czasów insurekcji kościuszkowskiej, usypany przez mieszkańców Stopnicy i okolic w okresie międzywojennym XX wieku.
Przez Mariampol w początku maja 1794 r. przechodził Tadeusz Kościuszko i w tej okolicy obozował jeden z jego oddziałów w drodze do Połańca. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał kopiec, ukończony w roku 1924 i do roku 1939 odbywały się tu lokalne uroczystości, tu składano kwiaty w kolejne rocznice powstania kościuszkowskiego. Po II wojnie światowej zapomniany i nie konserwowany zaczął niszczeć. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy grupy ludowców ze Stopnicy, przystąpiono do prac renowacyjnych kopca i przywracania mu jego pierwotnego kształtu. Otwarto go i przekazano społeczeństwu z posadowioną kamienną tablicą i dużym krzyżem na szczycie 7 czerwca 1987 roku w 193 rocznicę powstania kościuszkowskiego, co umieszczone jest w treści napisu na wspomnianej tablicy upamiętniającej wydarzenie.
Kopiec stał się na nowo punktem odbywania się uroczystości gminnych w szczególności poświęconych ruchowi ludowemu a od roku 2004, corocznie w Zielone Świątki odprawiana jest w tym miejscu msza polowa, w której uczestniczą mieszkańcy z gminy Stopnica i gmin sąsiednich, poczty sztandarowe ludowców, jednostek straży pożarnej, kombatantów, szkół, instytucji i zakładów pracy.
Składane są kwiaty przed tablicą przez przedstawicieli lokalnych społeczności, władz gminy, powiatu, województwa, parlamentarzystów, młodzieży, struktur gminnych i wojewódzkich Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zawsze w tym spotkaniu, które organizuje Zarząd Gminny PSL w Stopnicy z prezesem Cezarym Borowcem na czele uczestniczą między innymi współpomysłodawca odbudowy i pomagający w odnowieniu kopca, dziś euro parlamentarzysta dr Czesław Siekierski, Adam Jarubas prezes wojewódzkich struktur PSL, członkowie partii z wielu rejonów powiatu buskiego. Uroczystości te mają podniosły, głęboko patriotyczny charakter i gromadzą co roku liczną grupę osób. Tak też było w niedzielę 8 czerwca br.
/Robert Gwóźdź/