Wiadomości - Aktualności

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w II półroczu 2018r.

Dodał: Data: 2018-06-05 09:41:13 (czytane: 1116)

Poszczególne sorty odpadów komunalnych segregowanych mogą być odbierane partiami przez różne pojazdy, powinny więc znajdować się przy drodze publicznej w godzinach 7:00-20:00.

 

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wytycznymi Ministerstwa Środowiska:

 

1) kolorowe worki (niebieski, żółty, zielony) otrzymywane od odbiorcy odpadów przeznaczone są wyłącznie na odpady segregowane. W przypadku gromadzenia w nich odpadów niesegregowanych, Wykonawca ma prawo odmówić ich zabrania;

 

2) w przypadku gdy stwierdzone zostanie podczas odbioru odpadów segregowanych, że na terenie nieruchomości odpady nie są segregowane prawidłowo, Wykonawca ma prawo odmówić ich zabrania;

 

3) w przypadku zgłoszenia przez firmę odbierającą odpady, że na danej nieruchomości odpady segregowane są w sposób niewłaściwy tzn. w odpadach niesegregowanych znajdują się odpady podlegające segregacji, podjęte zostaną czynności zmierzające do zmiany stawki opłat do wysokości 10 zł od osoby miesięcznie.

 

 

PAPIER (worek niebieski)

WRZUCAMY: gazety, książki, czasopisma, zeszyty, tekturę, czyste torby papierowe, puste pudła tekturowe, ścinki papierowe.

UWAGA!!!  Nie wrzucamy mokrego, zabrudzonego  papieru.

NIE WRZUCAMY: kartonów po mleku i napojach, zatłuszczonego papieru, lakierowanego lub foliowego papieru, tapet, kalki, ręczników i chusteczek jednorazowych, worków po materiałach budowlanych, paragonów, zdjęć.

 

SZKŁO (worek zielony)

WRZUCAMY: szklane butelki, słoiki i szklane pojemniki po art. spożywczych i kosmetykach (szkło opakowaniowe) bez zakrętek.

UWAGA!!!  Opróżniamy szkło z resztek żywności!

NIE WRZUCAMY: szyb, ceramiki, szkła stołowego (np. kieliszków, szklanek), porcelany, fajansu, szkła żaroodpornego, luster, kryształów, żarówek, świetlówek, reflektorów, szyb samochodowych, termometrów i strzykawek,  monitorów i lamp TV, szkła zbrojonego, zniczy i szklanych figurek, zakrętek z butelek bądź słoików.

 

PLASTIK, METAL (worek żółty)

WRZUCAMY: butelki plastikowe typu PET po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, worki po mleku, torebki plastikowe i reklamówki, czystą folię aluminiową, puste opakowania plastikowe po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (kartony po płynnej żywności np. mleku i sokach), nakrętki z butelek, metalowe zakrętki i kapsle, puste puszki po żywności i napojach, drobny złom, skrzynki plastikowe, doniczki plastikowe.

UWAGA!!! Przed wyrzuceniem opróżniamy a następnie zgniatamy butelki i pojemniki plastikowe oraz kartony po płynnej żywności.

NIE WRZUCAMY: opakowań i butelek po olejach i smarach, opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych, brudnych naczyń jednorazowych, styropianu, celofanu, zabrudzonej folii budowlanej, zabrudzonych krwią lub tłuszczem opakowań foliowych, puszek po lakierach, farbach, aerozolach, dużego złomu, baterii, akumulatorów, strzykawek i innych artykułów medycznych, plastikowych zabawek na baterie, plastikowych części samochodowych, obudowy plastikowej ze sprzętu RTV i AGD.

 

ODPADY BIODEGRADOWALNE

WRZUCAMY: resztki z jedzenia pochodzenia roślinnego, fusy z kawy i herbaty, skorupki z jajek, chwasty, liście, skoszoną trawę, korę drzew, trociny i drobne gałęzie.

UWAGA!!!  Odpady biodegradowalne należy kompostować na terenie własnej posesji bądź zbierać do worka koloru brązowego.

NIE WRZUCAMY: roślin porażonych chorobami i grzybami, kości, mięsa, odchodów zwierzęcych, papierosów, popiołu.

 

 

ZMIESZANE ODPADY KOMUNALNE (worek czarny)

 WRZUCAMY: odpady, które nie podlegają segregacji tj.: odpady higieniczne (pieluchy, chusteczki), ceramikę, szkło stołowe, artykuły piśmienne, butelki po olejach spożywczych, paragony, zdjęcia, tekstylia oraz resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego.

NIE WRZUCAMY: zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytych baterii, puszek po farbach lakierach, opakowania po smarach i olejach samochodowych, świetlówek, akumulatorów, przeterminowanych leków, strzykawek i innych artykułów medycznych, plastikowych zabawek na baterie,  odpadów budowlanych.

 

Odpady problemowe takie jak:

-     zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny,

-     zużyte opony,

-     odpady wielkogabarytowe np. stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, meble ogrodowe,

należy je zbierać selektywnie a następnie dostarczyć do PSZOK-uczyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bądź wystawić przed posesję, podczas zbiórki odpadów problemowych/ wielkogabarytowych.

Zużyte baterie można umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach w wyznaczonych punktach stacjonarnych.

Przeterminowane leki i odpady medyczne odbierane są w Ośrodku Zdrowia lub w wytypowanych aptekach.

 

http://www.umig.stopnica.pl/pliki/HARMONOGRAM_STOPNICA_2018_II_POLROCZE.pdf - KLIKNIJ I POBIERZ 

Od 16 grudnia zapraszamy na lodowisko miejskie w Stopnicy

12/16/2018

Zapraszamy do korzystania z lodowiska o wymiarach 40 x 20 m. Osoby nieposiadające łyżew będą mogły skorzystać z ponad 100 par, które stanowią wyposażenie lodowiska. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szkolenie dotyczące uboju zwierząt we własnym gospodarstwie rolnym na własne potrzeby

Przewodniczący Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej powiatu buskiego uprzejmie informuje, że w dniu 15.06.2018r. (piątek)...