Wiadomości - Aktualności

Przedszkole w Stopnicy wdraża System LEGO® Education

Dodał: Data: 2021-10-20 07:25:35 (czytane: 392)

Każdy, kto ma dziecko w wieku przedszkolnym wie, że najważniejszą i zajmującą najwięcej czasu w ciągu dnia aktywnością na tym etapie rozwoju jest zabawa. Odtwarzanie ról, budowanie i przekształcenia konstrukcji, zabawy ruchowe, odkrywanie świata, zabawy samodzielne, parami i w grupie - tym zajmują się przedszkolaki na całym świecie. 

System LEGO® Education wykorzystuje naturalną ciekawość dzieci do nauki i rozwijania kompetencji potrzebnych na dalszych etapach życia. Podczas swobodnych zabaw i w czasie zorganizowanych zajęć, dzieci odkrywają podstawy STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics)oraz  ćwiczą umiejętności społeczne i emocjonalne.

 

Mierzenie się z konkretnymi problemami i prowadzenie pierwszych własnych projektów wzmacnia umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów metodą prób i błędów. Wspólne zadania dla mniejszych i większych grup dzieci, pozwalają im sprawdzać się w różnych rolach społecznych i sytuacjach związanych z podziałem zadań, podejmowaniem odpowiedzialności za swoją część projektu i obdarzanie zaufaniem kolegów i koleżanek. 

 

Na tym etapie ważny jest rozwój motoryki: dużej, kiedy dzieci biorą udział w zajęciach ruchowych - metoda 6 klocków pomaga w zrównoważonym rozwoju ruchowym przedszkolaków, oraz małej i mikromotoryki ćwiczonej przez składanie klocków, tworzenie budowli, dbanie o ich równowagę i proporcje. Takie zajęcia pozwalają rozwinąć sprawność rączek potrzebną przy nauce pisania.

 

Kompetencje cyfrowe - czyli umiejętność poruszania się w cyfrowym świecie, nie tylko odtwórczo, ale też samemu rozumiejąc i umiejąc przekształcać zachodzące procesy - ćwiczymy w przedszkolu przez programowanie trasy pociągu z zestawem Coding Express. Metoda 6 klocków uczy myślenia komputacyjnego przez kodowanie układu klocków. Jest to umiejętność wspierająca naukę matematyki i informatyki w przyszłości, ale też rozwijająca wyobraźnię przestrzenną i ćwicząca umiejętności poznawania i nazywania kierunków. 

 

Każdy z nas słyszał dziecięce historyjki i opowieści. Umiejętności językowe i literackie kształtują się przez zwykłe rozmowy, ale też historie tworzone przez dzieci i ich starania, żeby przekazać kolegom i koleżankom precyzyjnie to, co mają na myśli. Jak zwykle pomagają w tym zastawy LEGO Education, które dają możliwości tworzenia własnych opowieści i korzystania z podpowiedzi (kart inspiracji). Dzieci odkrywają zależności przyczynowo-skutkowe i następstwa czasowe. Mogą odwzorowywać znane sytuacje, tworzyć własne zakończenia bajek i opowiadać o nich innym.

 

Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona i często zaskakuje dorosłych barwnością i wnikliwością. Pracujemy na najlepszych dostępnych rozwiązaniach, żeby tą wyobraźnię wspierać, zwracając uwagę na aspekty techniczne przenoszenia tych barwnych wyobrażeń na realne konstrukcje. 

dzieci_duplo.png

Sobota z Książką w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy

12/04/2021

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy oraz KGW "Strzałkowianki" zapraszają. więcej..

Koncert

12/05/2021

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zaprasza na koncert. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Plany polowań w sezonie łowieckim 2021/2022 (aktualizacja)

...