Jastrzębiec


Jastrzębiec – niegdyś własność min.  Szydłowskich. W historii gminy odegrała dość ważną rolę.  Istniał tu dwór obronny zbudowany przez Marcina Zborowskiego. Erazm Majewski pisał: „… wnoszę, iż musiała stać na zamczysku przed stu kilkudziesięciu laty, lub więcej, murowana budowla, która następnie została zburzona czy rozebrana tak doszczętnie, że ani fundamentów, jeśli były, ani nawet materiału budowlanego nie zostało. Drobne jedynie szczątki, w niewielkiej ilości zostawione na miejscu, świadczą o tym niewątpliwie”. Po śmierci Marcina Zborowskiego, jego syn Piotr dokonał rozbiórki dworu, a na tym miejscu założył staw. Według opisu E. Majewskiego z 1899 roku zabudowa wsi rozłożona była pomiędzy trzema stawami: „Kasztelanem”, „Wojewodą”, „Miecznikiem”.  XIX wieczny dwór folwarczny zlokalizowany był we wschodniej części wsi, przy grobli, otoczony parkiem.  Podczas II wojny światowej we wsi, a raczej pobliskich lasach,  działały oddziały partyzanckie, co było przyczyną całkowitego jej zniszczenia. Do dziś na obrzeżach Jastrzębca, w lasach odnajduje się groby zarówno żołnierzy jak i cywilów. Po wojnie we wsi znajdował się budynek poczty, działał też Urząd Gminy, który mieścił się w prywatnym domu Państwa Kozłowskich. Do ówczesnej gminy należały wsie Jastrzębiec, Żerniki, Falęcin Stary. Po wojnie pobudowano tu również szkołę, która już nie istnieje.

Źródło: D. Kalina, M. Mirowski „Miasto i gmina Stopnica. Dzieje i zabytki”

 

Majówka Stopnicka 2018

05/26/2018

Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica, Rada Miejska oraz Miejsko Gminne Centrum Kultury w Stopnicy zapraszają na Majówkę Stopnicką. W dniach 26-27 maja 2018 r. na kompleksie szkolno-sportowym przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Stopnicy odbędzie się impreza plenerowa pod nazwą Majówka Stopnicka 2018. Wstęp wolny. Imprezę uświetni czeski LUNAPARK! Zapraszamy serdecznie. więcej..

Dzień Dziecka

06/01/2018

Miejsko - Gminne Centrum Kultury oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają na Dzień Dziecka więcej..

Nasz Patronat

Dzień Dziecka

Data: 2018-06-01,
Miejsce: Miejsko - Gminne Centrum Kultury

Miejsko - Gminne Centrum Kultury oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają na Dzień Dziecka

więcej

Imprezy

Patronat
2018-05-26 - 2018-05-27

Majówka Stopnicka 2018

Patronat
2018-06-01

Dzień Dziecka

więcej

Sport

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 27 stycznia 2018r. (sobota) w godzinach 14:00 do 16:00 na lodowisku miejskim w Stopnicy odbędzie się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. więcej»